Kurumsal SOME Kurulum Süreci Tamamlanarak SİP Platformuna Tanımlamalar Başlamıştır.

05.11.2018 tarihli ve 67523305 - 951.01.09-E.5553 sayılı resmi yazı ile başlayan Kurumsal SOME Kurulum süreci 25.10.2019 tarihi itibariyle tamamlanmıştır.

Bu süreçte Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğüne (SBSGM) Kurumsal SOME İletişim Formu ile gönderilmiş ekiplerde bulunan personellere ait güncel liste Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile paylaşılmıştır.

Ülkemizde Ulusal Siber Olay Müdahale Organizasyonundaki en üst yapı olan BTK altında faaliyet gösteren USOM (Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi) tarafından ekte bulunan listedeki Kurumsal SOME Ekip liderlerine, kendi ekiplerini SOME İletişim Platformuna (SİP) https://sip.usom.gov.tr adresi üzerinden tanımlaması için yetkiler verilmiştir ve süreç Kurumsal SOME Ekip Liderlerine BTK tarafından gönderilen sms ile başlamaktadır.

Kurumsal SOME Ekip Liderlerimiz kendi kurumlarına ait listedeki Analistleri sisteme Uzman Yardımcısı Ünvanı ve Kurumsal SOME Kullanıcısı yetkisi ile; Bilgi Sistemleri Koordinatörlerini Başkan Ünvanı (HSSGM ve TİTCK Ekip lideri Daire Başkanı olarak tanımlayacak) ve Kurumsal SOME Yöneticisi yetkisi ile tanımlayacaklardır. Ekiplerinin tanımlamalarını yapan Kurumsal SOME Ekiplerinin,  some@saglik.gov.tr adresinden sisteme gerekli tanımlamaların yapıldığına dair geri dönüşlerini beklenilmektedir.

Önümüzdeki süreçte SİP tarafından Kurumsal SOME’lerimize iletilen ve SOME’lerimizin bildireceği ihbarlar Sektörel SOME rolüyle Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü uhdesindeki SOME Birimi tarafımızdan da takip edilecektir.

USOM tarafından verilecek siber güvenlik eğitimlerine ait ekranlar,  SOME Ekip Liderlerinin kendi ekiplerini tanımlamalarından sonra açılması planlanmaktadır.

Kurumsal SOME Ekip Liderinin ve Bilgi Sistemleri Koordinatörünün önümüzdeki süreçte değişmesi halinde SBSGM SOME Birimine resmi yazı ile ancak ekipteki analistlerin değişmesi halinde ise some@saglik.gov.tr ye eposta ekinde iletebileceklerdir.