Avast Kullanıcı Verilerini Satıyor

Motherboard ve PCMag tarafından yapılan çalışma sonucunda yayınladıkları raporda, Avast antivirüs firması ürünlerini kullanan kullanıcıların verilerini anonimleştirerek sattığı anlaşılmıştır. Avast'ın anonim olarak toplanan verilerde kullanıcıların yapılan internet aramaları, satın alınan eşyalar, sitelerin ziyaret tarihleri, sitelerde görüntülenen veriler ve sitede nereye tıklandığı gibi ayrıntılı konuları içerdiği ifade ediliyor.

 

Avast’ın bilgisayarlarda ve mobil cihazlarda olmak üzere aylık 435 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunuyor. Raporda avast yazılımlarının kullanıcı verilerini topladıktan sonra kendi alt kuruluşu olan Jumpshot ile sattığı belirtilmektedir. Raporda kullanıcıdan alınan verilerin yalnızca satan şirket ile satın alan şirket arasında gizli kalması gerektiğine dair şirketlerin kendi arasında yaptığı sözleşmeler ve şirket belgeleri bulunuyor.

 

Avast firması verilerin kullanıcıların adları gibi kişisel bilgileri içermediği ve alınan verilerin tamamen anonimleştirildiği şeklinde kendini savunmaktadırlar. Oysaki kullanıcı hakkında edinilen bilgilerle, belirli kullanıcılar için yeniden isimleştirme işlemi mümkün olabilmektedir.

 

Avast programlarının kurulumunda lisans sözleşmesinde kullanıcı verilerinin anonim bir şekilde trend analizleri için üçüncü taraf şirketlerle paylaşılabileceği ifade ediliyor. Jumpshot firmasının dökümanın da Google, Yelp, Microsoft, McKinsey, Pepsi, Sephora gibi pek çok müşteriye kullanıcı verilerinin satıldığı bilgisi yer almaktadır.

 

Firmalar bu bilgileri genelde istatistik amaçlı müşterilerine hizmet vermek için ve kullanıcıların ilgi alanlarına göre reklamlar getirmek için kullanmaktadırlar.

 

Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta, internetteki ücretsiz şeylerin gerçekten ücretsiz olmadığıdır. Kullanıcılara uzmanlar tarafından "Parayla ödeme yapmıyorsanız, büyük olasılıkla verilerinizle ödeme yapıyorsunuzdur" tavsiyesi veriliyor. Kısaca bir ürüne ücret verilmiyorsa ürün sizsinizdir.

Çözüm

Avast’a ait aşağıdaki ürünlerin kurulumundan sonra verilerin paylaşımını kabul etmediğinize dair ayar yapılması gerekmektedir. Ayarlar kısmından kullanıcı istatistiklerinin paylaşılmasına izin ver kısmında yer alan onay kismi kaldırılmalıdır. Avast’ın ürünlerinden olan CCleaner gizlilik açısından sıkıntılı olduğu bilgisayardan kaldırılmalıdır. Firmaya ait olan aşağıdaki uygulamalar bilgisayarlarla birlikte mobil cihazlar üzerinde aynı ayarlamaların yapılması tavsiye edilmektedir.

  • Avast Antivirus
  • Avast SecureLine VPN
  • Avast(AVG) Secure Browser
  • CCleaner
  • Avast Online Security Google Chrome/Mozilla Eklentisi

Avastın diğer ürünleri

https://www.avast.com/tr-tr/store

Referans

https://www.vice.com/en_us/article/qjdkq7/avast-antivirus-sells-user-browsing-data-investigation